terug
Regiobijeenkomst Zuid-Limburg 2

Op donderdag 28 mei 2026 waren we te gast in Zuid-Limburg. Samen met onze leden lieten we ons uitgebreid inspireren. Zo nam Jaco van der Eijk ons mee in de natuurontwikkeling opgave van Provincie Limburg, vertelde Mark de Jonge van de WUR meer over de herintroductie van beschermde planten in Zuid-Limburg en ging Marco de Redelijkheid van Waterschap Limburg dieper in op het vasthouden van water in het Heuvelland. Kers op de Limburgse vlaai was pater Touw die ons trakteerde op een verhaal over de geschiedenis en ontwikkeling van ‘zijn’ abdij. Met de woorden “geniet van de excursie en laat het bos tot je komen” stuurde hij ons op excursie in het prachtige landschap rond Abdij Sint Benedictusberg in Lemiers.

Jong bos en oud hakhout

Tijdens de excursie hadden de 4 groepen een aantal stoppunten waar onze collega’s ter plekke een toelichting gaven. Bij het eerste stoppunt door het oude bos naar het nieuwe bos gaf Johan Arts (regiomanager Limburg) aan hoe we een maisakker naar bos omvormden; in 2006 aangeplant en nu 20 jaar later al een jong bos met een diversiteit aan soorten.

Op de tweede stop stond Dion van Staveren ons op te wachten om te vertellen over het belang van autochtone bomen. Op deze locatie staan oude hakhout haagbeuken die ooit op bijna twee meter hoogte ooit geknot zijn. Waarom zo hoog? Om ervoor te zorgen dat jonge scheuten niet opgepeuzeld werden door vee. Dion ging ook in op de vraag ‘Hoe gaan we om met een tekort aan autochtone bomen terwijl de vraag groot is?’ Daarbij gaf hij aan dat er juist om deze reden een groot onderzoek loopt dat de Bosgroep samen met andere partners uitvoert om de rassenlijst uit te breiden met nieuwe bronlocaties.

dion

Wateroverlast beperken

Nathalie Obrusnik, projectleider Zuid-Limburg: “Vol gezelligheid en kletsende momenten liepen we van stoppunt naar stoppunt om vervolgens uit te komen bij Marco de Redelijkheid. Hij maakt zich hard in samenspraak met het rijk om wateroverlast zo veel als mogelijk te beperken door passende maatregelen in het landschap te implementeren. We stonden stil op de brug waarbij links van ons de prachtige graften te zien zijn van de paters waar de begroeiing erge regenval stroming van water van hoog naar laag remmend afvoert. Rechts van ons zagen we de akkers op de hellingen die met zware regenval een modderstroom kunnen veroorzaken als er geen begroeiing op staat.”

Beschermde planten

Bij het laatste stoppunt probeerde iedereen de schaduw op te zoeken, want het was goed warm deze dag. Op deze plaats vertelde Mark de Jonge van de WUR de deelnemers meer over de herintroductie van beschermde planten. Zo worden dit najaar op verschillende plekken in Zuid-Limburg beschermde plantjes uitgezet op kale stukjes grond. De plantjes zijn in kassen opgekweekt om daarna buiten uit te harden zodat de overgang naar de natuur niet te abrupt is.

Al met al was het een enorm goedbezochte regiobijeenkomst met een rijk programma – met dank aan alle sprekers!